29.1 C
United States of America
Tuesday, June 18, 2024

Girls’s Tremendous League and Problem Cup 2024 fixtures and kick-off instances Categorical Instances

Must read


A brand new period for the Girls’s Tremendous League begins in 2024, with eight groups lining as much as contest this 12 months’s competitors.

Reigning champions York Valkyrie would be the group to beat, with former champions Leeds Rhinos, St Helens and Wigan Warriors anticipated to be main the cost to dethrone them.

Featherstone Rovers, Barrow Raiders, Warrington Wolves and Huddersfield Giants will all be pushing onerous too after securing their spots within the new-look prime flight of the ladies’s sport.

Please use Chrome browser for a extra accessible video participant

York Valkyrie had been topped Girls’s Tremendous League champions for the primary time with a 16-6 Grand Remaining victory over Leeds Rhinos.

The 2024 Girls’s Tremendous League season kicks off on Friday, April 19, however earlier than then the groups contest the group levels of this 12 months’s Girls’s Problem Cup.

St Helens are the holders of the trophy, with the groups cut up into 4 teams. The eight Girls’s Tremendous League sides are joined within the competitors by Sheffield Eagles, Cardiff Demons, Leigh Leopards and Hull KR.

That competitors will get underneath approach on Saturday, March 16, with the ultimate at Wembley Stadium together with the deciders of the boys’s competitors and the 1895 Cup on Saturday, June 8.

Girls’s Problem Cup fixtures

Betfred Girls’s Problem Cup 2024 teams

Group 1*: York Valkyrie, Featherstone Rovers, Sheffield Eagles.

Group 2: Wigan Warriors, Barrow Raiders, Salford Pink Devils, Cardiff Demons.

Group 3: St Helens, Warrington Wolves, Bradford Bulls, London Broncos.

Group 4: Leeds Rhinos, Huddersfield Giants, Leigh Leopards, Hull KR.

*Group 1 accommodates three groups after Castleford Tigers withdrew

Saturday, March 16: Group 1 – Sheffield Eagles vs York Valkyrie (2pm); Group 2 – Cardiff Demons vs Barrow Raiders, Salford Pink Devils vs Wigan Warriors (each 2pm); Group 3 – St Helens vs London Broncos (3pm), Bradford Bulls vs Warrington Wolves (2pm); Group 4 – Huddersfield Giants vs Hull KR, Leigh Leopards vs Leeds Rhinos (each 2pm).

Saturday, March 23: Group 2 – Cardiff Demons vs Salford Pink Devils (2pm); Group 3 – Bradford Bulls vs St Helens (2pm); Group 4 – Hull KR vs Leeds Rhinos, Leigh Leopards vs Huddersfield Giants (each 2pm).

Sunday, March 24: Group 1 – Featherstone Rovers vs Sheffield Eagles (12pm); Group 2 – Barrow Raiders vs Wigan Warriors; Group 3 – London Broncos vs Warrington Wolves (3.30pm).

Saturday, April 6: Group 2 – Wigan Warriors vs Cardiff Demons (2pm); Group 4 – Leeds Rhinos vs Huddersfield Giants, Hull KR vs Leigh Leopards (each 2pm).

Sunday, April 7: Group 1 – York Valkyrie vs Featherstone Rovers (12pm); Group 2 – Salford Pink Devils vs Barrow Raiders (12pm); Group 3 – Warrington Wolves vs St Helens (12pm), London Broncos vs Bradford Bulls (3.30pm).

Quarter-finals (dates TBC): Group 1 winner vs Group 1 runner-up, Group 2 winner vs Group 2 runner-up, Group 3 winner vs Group 4 runner-up, Group 4 winner vs Group 3 runner-up.

Semi-finals: TBC.

Remaining (Saturday, June 8): Wembley Stadium.

Picture by Will Palmer/SWpix.com - 12/08/2023 - Rugby League - Betfred Women's Challenge Cup Final - Leeds Rhinos v St Helens - Wembley Stadium, London, England - Jodie Cunningham and Emily Rudge of St.Helens lift the Challenge Cup Trophy after victory over Leeds Rhinos in the Betfred Women's Challenge Cup Final
Picture:
St Helens gained the 2023 Girls’s Problem Cup last at Wembley

Girls’s Tremendous League fixtures

Friday, April 19: Wigan Warriors vs Barrow Raiders, Leeds Rhinos vs Huddersfield Giants (each 5.30pm).

Sunday, April 21: Warrington Wolves vs Featherstone Rovers, York Valkyrie vs St Helens (each 2pm).

Saturday, April 27: Leeds Rhinos vs Warrington Wolves (12pm), Barrow Raiders vs York Valkyrie (2pm).

Sunday, April 28: Wigan Warriors vs Featherstone Rovers (12pm), St Helens vs Huddersfield Giants (2pm).

Saturday, Might 11: Huddersfield Giants vs Wigan Warriors (12pm), Featherstone Rovers vs St Helens (2pm).

Sunday, Might 12: York Valkyrie vs Leeds Rhinos, Warrington Wolves vs Barrow Raiders (each 12pm).

Saturday, Might 25: Warrington Wolves vs Wigan Warriors (1pm), St Helens vs Leeds Rhinos (2pm).

Sunday, Might 26: Barrow Raiders vs Featherstone Rovers (12pm), Huddersfield Giants vs York Valkyire (2pm).

Friday, Might 31: St Helens vs Wigan Warriors (5.15pm), Leeds Rhinos vs Barrow Raiders (5.30pm).

Saturday, June 1: Featherstone Rovers vs Huddersfield Giants (12pm).

Sunday, June 2: York Valkyrie vs Warrington Wolves (12pm).

Saturday, June 15: Barrow Raiders vs Wigan Warriors (1.30pm), Featherstone Rovers vs Warrington Wolves, St Helens vs York Valkyire (2pm).

Sunday, June 16: Huddersfield Giants vs Leeds Rhinos (2pm).

Saturday, July 6: Leeds Rhinos vs St Helens (12.30pm), Featherstone Rovers vs Wigan Warriors (2pm).

Sunday, July 7: York Valkyrie vs Barrow Raiders, Warrington Wolves vs Huddersfield Giants (each 12pm).

Saturday, July 13: Wigan Warriors vs St Helens (12pm).

Sunday, July 14: York Valkyrie vs Featherstone Rovers, Warrington Wolves vs Leeds Rhinos (each 12pm), Huddersfield Giants vs Barrow Raiders (2pm).

Saturday, July 20: York Valkyrie vs Wigan Warriors (12pm), St Helens vs Warrington Wolves (2pm).

Sunday, July 21: Barrow Raiders vs Leeds Rhinos (12pm), Huddersfield Giants vs Featherstone Rovers (2pm).

Sunday, August 4: Featherstone Rovers vs Leeds Rhinos, Wigan Warriors vs Huddersfield Giants, Warrington Wolves vs York Valkyrie, Barrow Raiders vs St Helens (all 12pm).

Friday, August 9: Leeds Rhinos vs Wigan Warriors (5.30pm).

Saturday, August 10: St Helens vs Featherstone Rovers (12pm), Barrow Raiders vs Warrington Wolves (2pm).

Sunday, August 11: York Valkyrie vs Huddersfield Giants (12pm).

Saturday, August 31: Featherstone Rovers vs Barrow Raiders (2pm).

Sunday, September 1: Leeds Rhinos vs York Valkyrie, Wigan Warriors vs Warrington Wolves (each 12pm), Huddersfield Giants vs St Helens (2pm).

Friday, September 6: Warrington Wolves vs St Helens (5.15pm), Leeds Rhinos vs Featherstone Rovers (5.30pm).

Saturday, September 7: Barrow Raiders vs Huddersfield Giants (12pm).

Sunday, September 8: Wigan Warriors vs York Valkyrie (12pm).

Saturday, September 14: St Helens vs Barrow Raiders (2pm).

Sunday, September 15: Featherstone Rovers vs York Valkyrie, Wigan Warriors vs Leeds Rhinos (each 12pm), Huddersfield Giants vs Warrington Wolves (2pm).

Play-offs: TBC.

Grand Remaining: TBC.

Watch each match of the 2024 Tremendous League season, together with Magic Weekend, the play-offs, and males’s, girls’s and wheelchair Grand Finals, plus the World Membership Problem, stay on Sky Sports activities. Additionally stream with NOW.


- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article